Birutės kalnas Palangoje – vienas svarbiausių mūsų tautos istorijos paminklų. Ir nors tai labiausiai tyrinėtas baltų alkakalnis Lietuvos teritorijoje, jis vis tiek išlieka vienu paslaptingiausių. Šalia kitų svarbių atradimų kalno viršūnėje aptikta stulpaviečių sistema, kuri liudija, kad kalnas įvairiais laikais galėjo būti naudojamas kaip šventykla ir kaip dangaus šviesulių stebėjimui bei kalendorinių švenčių datų nustatymui skirta stebykla.
Istoriniai šaltiniai ir liaudies padavimai rodo, kaip Birutės kalno šventvietės svarba transformavosi iš pagoniškojo pasaulėvaizdžio į krikščioniškąjį. Viena iš įdomiausių paralelių yra slibino Smako legenda, kuri puikiai dera su krikščioniškąja Šv. Jurgio istorija apie slibino nugalėjimą. Baltų mitologijoje Smakas – tai mitinis padaras, dažnai siejamas su gamtos jėgomis, vandens stichija ar net chaoso simboliu. Slibino nugalėjimas žymi pergalę prieš destrukcines jėgas, o tai, kad būtent Šv. Jurgio vardu pavadinta koplyčia buvo pastatyta ant buvusios šventvietės, rodo sąmoningą šios vietos perėmimą ir jos reikšmės pritaikymą naujajai religinei sistemai.
2025 m. gegužės 17 d. nuo 18.00 iki 21.30 val. EUROPOS MUZIEJŲ NAKTIES renginio Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) metu audiovizualinės instaliacijos „Kaip Saulelė stulpavojo“ lankytojai patirs, kaip galėjo atrodyti saulės laidos krypčių stebėjimas Birutės kalne XIV amžiuje ir trumpam nusikels į mitologinę slibino Smako saugomą gelmę.
18.30 val. susidomėjusieji šiuo projektu galės tiesiogiai pabendrauti ir su pačiu jo autoriumi – multimedijos menininku Augustinu Našlėnu.
