Naujienos

Muziejus minės Lietuvos valstybės atkūrimo dieną

Vasario 16 d. 13 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyko pokalbis apie Lietuvos konstitucijų 1918–1940 m. ir Lietuvos valstybės raidą bei pasiekimus. Pranešėjas istorikas dr. Vytautas Jokubauskas.

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga muziejuje buvo eksponuojamas unikalus plakatas, kuriame pristatoma Lietuvos valstybės konstitucija (1918–1928). Tai Lietuvos karo invalidų brolijos leidinys. Spausdintas Kaune, 1928 m. (iš J. Narmonto rinkinio).

Vasario 16-osios aktas tapo svarbiausiu XX a. atkurtos Lietuvos valstybės konstitucinę reikšmę turėjusiu dokumentu. Nors ši deklaracija yra laikoma Valstybės atkūrimo Aktu, bet tuo metu Lietuva buvo Vokietijos okupacijos objektu ir nepriklausomybės paskelbimas teisinių padarinių neturėjo. Tik 1918 m. rudenį ėmus keistis politinei padėčiai, Tarybai ir jos sudarytai vyriausybei pripažįstama laisvė pačioms tvarkytis Lietuvos kraštą, – o lietuvių tautai – turėti savo konstituciją ir nustatyti santykius su kitomis valstybėmis.

1918 m. lapkričio 2 d. buvo priimti Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos Pamatiniai Dėsniai. Laikinoji konstitucija nusakė esminius valdžios ir valdymo organų funkcionavimo bruožus. Ji buvo trumpa: susidėjo iš VI skyrių, suskirstytų į 29 straipsnius. Joje aptariami tik svarbiausi dalykai, o galutinę valstybės valdymo formą paliko nustatyti Steigiamajam Seimui.

1920–1922 m. pirmasis Lietuvos parlamentas – Steigiamasis Seimas baigė kurti valstybės teisinius pagrindus. Per tą laikotarpį buvo priimta apie 300 įvairių įstatymų šalies ekonominiam, socialiniam, kultūriniam gyvenimui. Svarbiausi Seimo priimti dokumentai buvo Žemės reformos įstatymas ir 1922 m. rugpjūčio 1 d. – pirmoji nuolatinė Lietuvos Konstitucija. Pasikeitus politinei situacijai, 1928 m. gegužės 28 d. Lietuvos Respublikos prezidentas A. Smetona paskelbė naują Lietuvos valstybės konstituciją.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus vasario 16 d. dirbo nuo 11.00 iki 16.00 val. Lankymas buvo nemokamas.

Naujienlaiškio prenumerata

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį – ir pirmieji sužinosite apie Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus naujienas, renginius.