Renginiai

Jolantos Gegelevičiūtės tapybos darbų paroda „Sapnų geometrija“

2018 m. kovo 23 d. šv. Velykų proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaryta menininkės Jolantos Gegelevičiūtės naujausių tapybos darbų paroda „Sapnų geometrija“. Susitikime dalyvavo autorė ir jos kūrybą pristačiusi dailėtyrininkė Deima Žuklytė-Gasperaitienė. Parodos atidaryme-kūrybos vakare skambėjo menininkės eilės, sukurtos specialiai kiekvienam paveikslui, buvo galima įsigyti J. Gegelevičiūtės knygą „Geometrija“.

Ilgai dirbusi pastelės ir skaitmeninės grafikos technikomis, J. Gegelevičiūtė perėjo prie aliejinės tapybos. Visgi tapyboje darbų motyvai nepasikeitė. Tai išsilieję peizažai, dažnai praradę konkrečias, tikslias linijas, bet turintys gamtinį koloritą. Kartais J. Gegelevičiūtės peizažai visiškai abstraktūs, jungiami su lietuvių liaudies ornamentika ar konstruojami naudojantis ataudų ir metmenų kryžiavimosi konstrukcija. Kitais atvejais jie fiksuoja gamtos nuotaiką, tvyrančią šaltą žiemą, lietingą vasarą ar audringą dieną prie jūros.

Švelnūs peizažai ar abstraktus spalvų šėlsmas papildomi geometrinėmis formomis, vis išnyrančiomis šalia gamtos pavidalų. Griežtos linijos ir minkštas tapybiškumas darniai kontrastuoja ir kartu atrodo kaip grubus ir netobulas žmogaus bandymas suklasifikuoti visą mus supantį aplinkinį pasaulį. Visgi pasaulis nesileidžia taip lengvai suprantamas, tad belieka bandyti jį užčiuopti ieškant tūkstančio atspalvių kasdienybėje ir tai perteikiant ant drobės, taip pat surasti jiems derantį žodžių žaismą. Tad parodoje greta tapybos darbų J. Gegelevičiūtė pristato ir savo eilėraščius, sukurtus specialiai kiekvienam paveikslui. Eilės papildo tapybos darbus, o šie suteikia erdvę skrieti minčiai.

Atskirai reikia paminėti autorinę J. Gegelevičiūtės knygą „Geometrija“. Tai nėra parodos katalogas, nors jame ir yra dauguma eksponuojamų kūrinių. Tai atskiras meno kūrinys-albumas, kurį sudaro ne tik tapyba, bet ir skaitmeninės grafikos darbai. Vaizdai derinami su poezija, knyga išraiškingai apipavidalinta, todėl ją vartyti ir skaityti – tikras malonumas.

Paroda veikė iki gegužės 26 d.

Interviu su šios parodos autore Jolanta Gegelevičiūte skaitykite čia >>

Naujienlaiškio prenumerata

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį – ir pirmieji sužinosite apie Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus naujienas, renginius.