Renginiai

Paroda, skirta Vasario 16-ajai

Vasario 16 d. Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje buvo atidaryta paroda „Lietuvos istorija skulptoriaus Algirdo Boso medaliuose“.

2018 m. skulptoriui, paminklų, mažosios plastikos, medalių, proginių monetų kūrėjui Algirdui Bosui (g. 1943) suteiktas kultūros magistro vardas už Klaipėdos krašto kultūrinio identiteto formavimą, 2011 m. menininkas buvo apdovanotas Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Renginio pradžioje visus pasveikino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas ir muziejaus direktorius dr. Jonas Genys. Renginį vedė šios parodos kuratorė Sondra Simanaitienė. Šventinę popietės nuotaiką kūrė muzikantai saksofonistas Sigitas Stalmokas ir pianistas Marijus Sūdžius, o vaišėmis visus pradžiugino A. Boso žmona Ramunė.

Renginio dalyvių laukė žadėtoji ekskursija su autoriumi po jo sukurtą istorijos galeriją. Algirdas Bosas pasidalino įžvalgomis apie medaliuose įamžintus svarbiausius Lietuvos valstybės įvykius ir ryškiausias asmenybes. Nuosekliausiai Lietuvos istorija atskleista auksinių medalių kolekcijoje, kuri buvo sukurta 2009–2010 m., bendradarbiaujant su dailininku Petru Repšiu ir istoriku prof. dr. Alfredu Bumblausku.

A.Bosas medalius pradėjo kurti 1976 m. Medalių kūrimas, įrašant sovietmečiu nepageidaujamų asmenybių pavardes, jų žodžius, primenant tarpukariu laisvoje Lietuvoje nuveiktus darbus ir mūsų tautiečių kūrybinį potencialą egzilyje, atskleidžia už laisvę kovojusio žmogaus menininko poziciją. Juk medalių kūrimas buvo mažiau kontroliuojamas nei viešose vietose statomi meno objektai, sakė skulptorius. Sovietmečiu kontrabanda iš Amerikos būdavo B. Brazdžionio, A. Nykos Niliūno, K. Bradūno, Liūnės Sutemos, H. Nagio ir kitų poezijos tomeliai. Knygomis dalindavosi, diskutuodavo, o Algirdas kūrė medalius. Medaliai maži, sovietinės ideologijos draugai nelabai ką suskaitydavo, taip atsirado darbai skirti Vincui Kudirkai ir kitiems lietuvių tautos dvasios puoselėtojams.

Renginio metu įdomiai apie medalių liejimo istorines aplinkybes ir bendradarbiavimą su A. Bosu kalbėjo muziejininkas, metalo apdirbimo specialistas Dionyzas Varkalis. Sovietinius laikus prisiminė buvęs Klaipėdos m. vyr. dailininkas Adomas Skiezgelas, kuris ir pats pastaraisiais metais daug prisideda prie miestui nusipelniusių asmenybių įamžinimo viešose vietose.

Viename parodos stende buvo eksponuojami Klaipėdos žmonėms ir įvykiams skirti medaliai – Ievai Simonaitytei, Alfonsui Žaliui, Skulptūrų parkui, įspūdingas medalis tapytojui Vidui Pinkevičiui.

Šalia medalių rodyti darbų eskizai, kurie atskleidžia dailininko rankos ekspresiją.

Parodoje buvo galima susipažinti ir su keliomis A. Boso monumentaliomis skulptūromis. Eksponuotos šių skulptūrų nuotraukos. Įspūdingiausia savo menine kalba daugeliui klaipėdiečių yra A. Boso skulptūra „Bokštas“ (1982–1990), stovinti Jono gatvėje. Anot keramikės Daivos Ložytės, ši A. Boso skulptūra galėtų būti vadinama Klaipėdos simboliu.

Paroda muziejuje veikė iki balandžio 6 dienos.

 -------------------------------------------------------------------------

Renginyje bus fotografuojama, filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar media priemonėse.

Naujienlaiškio prenumerata

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį – ir pirmieji sužinosite apie Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus naujienas, renginius.