Klaipėda – ypatingo likimo miestas, kurio praeities žaizdos ir įvykiai veikia ir šių dienų klaipėdiečių gyvenimą. 1945 m. sausio 28 d. Klaipėdos kraštą užėmė Raudonoji Armija. Karinėje komendantūroje buvo užregistruoti mieste likę 28 civiliai gyventojai. Prasidėjo naujas – sovietinis – miesto gyvenimo etapas. Kraštas ir miestas tapo Lietuvos SSR dalimi SSRS sudėtyje.
Klaipėda pateko į naują – SSRS – administravimo sistemą. Sovietų Sąjungoje veikė demokratinę santvarką imituojančios institucijos. Skelbiamas siekis sukurti komunistinę visuomenę ir „naują sovietinį žmogų“. Jis buvo pagrįstas vienos – Komunistų partijos valdymu ir griežta hierarchija, centralizuota planine ekonomika ir valstybine nuosavybe, vienos ideologijos dominavimu visose gyvenimo srityse, viešo ir privataus gyvenimo kontrole, asmens mąstymo, vertybių ir elgsenos formavimu pagal komunistinės ideologijos principus.
Ekspozicijoje siekiama prakalbinti sudėtingą Klaipėdos sovietmečio erdvę. Sukurti vaizdiniai pasakojimai apie naujuosius gyventojus ir pirmuosius pokario metus, pramonės, uosto ir urbanistinę plėtrą, kultūrinio gyvenimo ypatumus bei pasipriešinimą tautinės, pilietinės ir religinės sąmonės slopinimui. Istoriniai reliktai, ištraukos iš kino kronikų atskleidžia sovietinės ideologijos ir propagandos siekius. Sovietmečio žmonių kasdienybę liudija autentiškas vėlyvojo sovietmečio inteligento gyvenamojo kambario interjeras. Gausi istorinė medžiaga pateikiama kompiuteriniuose terminaluose: Marijos Taikos Karalienės bažnyčios statyba ir jos likimas 1957–1963 m., pasižvalgymai po pramonės įmones, sovietmečio prekybos, viešojo maitinimo įstaigas.
Ekspozicijos tikslas – paskatinti pokalbius ir refleksijas apie sovietmetį bei devintojo dešimtmečio pabaigoje atsiradusią bundančio proveržio pradžią.
Pristatomuose stenduose panaudota apie 100 skaitmeninių vaizdų iš muziejaus rinkinių, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos ypatingojo archyvo, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos.
Eksponuojama virš 100 autentiškų istorinių reliktų. Keturiuose informaciniuose kompiuteriniuose terminaluose pateikiama įvairi istorinė medžiaga (apie 150 vaizdų), ištraukos iš kronikos „Tarybų Lietuva“ apie sovietmetį Klaipėdoje.
Ekspozicijos kūrybinė grupė:
Kuratorė Zita Genienė
Ekspozicijos projekto vadovas Alvydas Klimas
Įrangos ir grafikos dizaineris Linas Dzimidas
Gamybos ir įrengimo darbai – Klaipėdos dizaino centras