Jau 19-ąjį kartą vyko Baltijos muzeologijos mokykla

Jau 19-ąjį kartą vyko Baltijos muzeologijos mokykla

Rugpjūčio 6–12 dienomis Daugpilyje jau 19-ąjį kartą įvyko Baltijos muzeologijos mokykla (plačiau >>), sukvietusi muziejų profesionalus iš trijų kaimyninių šalių: Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Kasmet į šį renginį atrenkama tik po 10 dalyvių iš kiekvienos valstybės. Šiais metais muziejininkų vasaros mokykloje sudalyvauti laimė nusišypsojo ir Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Edukacijos ir ryšių su visuomene skyriaus edukatorei Agnei Adomaitytei.

2023-ųjų metų tema – „Muziejų ribos, muziejų atsakomybės“ (angl. Museum Boundaries, Museum Responsibilities). Pirmąją dieną vykusioje konferencijoje daugiausia dėmesio skirta naujajam muziejaus apibrėžimui: pristatytas muzeologijos mokslo formavimasis, jo mokslinio žodyno evoliucija, gilintasi į konkrečius terminus. Po pranešimų dalyviai pakviesti aplankyti Marko Rothko meno centre eksponuojamas parodas. Buvusioje Daugpilio tvirtovėje įsikūręs centras – tai unikalus projektas Latvijoje, kuomet senasis karinis paveldas atgyja, tampa meno, istorijos ir ne tik kompleksu.

Kitas laikas buvo suplanuotas paskaitoms su muzeologijos pasaulyje gerai žinomais dėstytojais dr. Francois Mairesse bei dr. Bruno Brulon Soares. Mokytojai atskleidė pasaulines muziejų tendencijas ir problemas, su kuriomis susiduriama šiame amžiuje, kvietė dalyvius diskutuoti, kaip šios tendencijos paveikia Baltijos regioną. Susitikimų metu mėginta įsivaizduoti muziejų ateitį, su kokiais iššūkiais bus susiduriama, kokie ateities projektai laukia.

Ekskursijų dienos planas – susipažinti su Daugpilio regiono muziejais, pasisemti idėjų, įkvėpimo iš kolegų. Krustpils (Jekabpils) pilis nustebino puikiai atnaujintu ansambliu, naujai kuriamomis erdvėmis. Vėliau aplankyta Sėlių sodyba (priminė sumažintą Rumšiškių variantą) pasitiko jaukiu kiemu su išlaikytais ir saugomais senaisiais pastatais, vėjo malūnu. Didžiausia įspūdį visiems paliko Tadenava vietovėje įkurtas žymaus latvių rašytojo Janio Rainio muziejus, kuriame nėra jokio interaktyvaus objekto, o visos ekspozicijos „atrakinimo“ raktu tampa paprastas medinis rutuliukas. Paskutine tos dienos stotele tapo Pirmojo pasaulinio karo muziejus Medumi miestelyje, virtęs viena iš atrakcijų karo paveldo mėgėjams, lankantiems teminį maršrutą. Čia galima susipažinti su gausia istorine medžiaga ar net palandžioti po įrengtus karinius apkasus.

Mokykla skirta, ne tik akademinių žinių plėtimui, bet ir nematomam muziejų tinklui kurti, kurio ambasadoriais tampa dalyviai iš viso Baltijos regiono. Baltijos muzeologijos mokyklos savaitė buvo kupina naujų įspūdžių, patirčių, susitikimų bei bičiulysčių.

Raskite mus

Skip to content