Klaipėdos šviesų festivalyje – linkėjimai iš XVIII a. Vitės vynuogyno

Klaipėdos šviesų festivalyje – linkėjimai iš XVIII a. Vitės vynuogyno

„Klaipėdos šviesų festivalio“ metu vasario 20–22 dienomis kviečiame apsilankyti Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kiemelyje (Didžioji Vandens g. 2), kur praeivių lauks „LINKĖJIMAI IŠ XVIII AMŽIAUS VITĖS VYNUOGYNO“.

Senamiesčio širdyje aukso spalva sušvytės paštininko Johano Kristiano Vitės XVIII a. auginto vynuogių sodo fragmentas. Tai šviesa iš miesto praeities, iš senove dvelkiančios ramybės sodo. Tai miražas apie auksinę vynuogę. Juk prie dabartinio Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus pastato Didžiojoje Vandens gatvėje XVIII a. būta didelio sodo su egzotiškais augalais. Šį namą 1773–1774 m. pasistatė pašto viršininkas Johanas Kristianas Vitė (1722–1796). Sklype, besitęsusiame iki pat Daržų g., jis įkūrė sodą, kuris tapo XVIII a. klaipėdiečių ir miesto svečių traukos vieta. Apie puoselėjimą sodą bei šeimininko svetingumą sklandė daugybė legendų ir atsiminimų. 1777 m. žymus Šveicarijos matematikas ir fizikas Danielis Bernoullis (1700–1782) keliaudamas iš Sankt Peterburgo apsilankė Klaipėdoje ir savo įspūdžius aprašė dienoraščiuose, kurie 1779 m. buvo išleisti Leipcige. Įteikęs paštininkui Vitei rekomendacinį laišką, mokslininkas buvo šeimininko svetingai priimtas, o jo prisiminimuose ilgam išliko sodas, kuriame augo vynuogės, figmedžiai ir kiti vaismedžiai.

Šia nedidele šviesos instaliacija muziejus tęsia 2017 m. pradėto projekto „Atminties sodas – Vitės vynuogynas“ idėją ir tikisi, kad spalvinga mūsų miesto praeitis tarsi saldžios vynuogės dvelksmas sušildys praeivių širdis.

Idėjos autoriai ir įgyvendintojai – Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus darbuotojai
Dėkojame įmonės UAB „Stiklo vizija“ direktoriui Arūnui Skirgailai už paramą – instaliacijoje naudojami dovanoti veidrodžiai
Sumanymo įgyvendinimą iš dalies parėmė VšĮ „Klaipėdos šventės“

Visą festivalio programą rasite čia: https://shorturl.at/TbyPb

Iliustracijoje: stop kadras iš animacinio filmo apie MLIM pastato istoriją, kuriame vaizduojamas ir pašto direktorius J. K. Vitė bei jo vynuogynas

Raskite mus

Skip to content