ŽARDEI – 770. Ekskursija „Žardės piliakalnio slėpiniai“ (grupė pilna!)
Spalio 14 d. (šeštadienį) 13 val. Klaipėdos miesto teritorijoje esančiame Žardės piliakalnyje vyks nemokama ekskursija „Žardės piliakalnio slėpiniai“.
Kaip pasiekti Žardės piliakalnį: http://www.piliakalniai.lt/piliakalnis.php?piliakalnis_id=823
Dalyvavimas nemokamas, vietų skaičius ribotas.
Būtina išankstinė registracija (laisvų vietų nebėra – grupė pilna!): https://forms.gle/nr6qeLCyv8ADyZmL6.
Esant prastoms oro sąlygoms, renginys bus perkeltas į kitą dieną (užsiregistravusius apie tai informuosime nurodytais kontaktais).
PLAČIAU APIE RENGINĮ
Net dešimt metų Žardės archeologijos kompleksą tyrinėjęs Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius, archeologas dr. Jonas Genys papasakos tiesiog fantastišką tyrinėjimų ir atradimų istoriją – kaip iš iki tol mažai kam žinomo piliakalnio jis virto net keliolikos hektarų dydžio europinės svarbos gyvenviečių kompleksu. Ištirti kultūriniai sluoksniai rodo, kad čia gyventa daugiau nei tūkstantį metų, jog šioje vietoje būta reikšmingo prekybos ir amatų centro su multikultūriniais bruožais. Susitikimo prie Žardės metu sužinosite apie vikingų kultūrą menančius namus, gatves, gyvenviečių planavimą, čia gyvenusių žmonių maistą, buvusio uosto įtvirtinimo pėdsakus ir kitas įdomybes. Galima teigti, jog 1253 metais paminėta Sarde cum suis pertinentiis – išskirtinės svarbos kuršių centras.
Renginio metu kuršių rekonstruktorius, kraštotyrininkas Denisas Nikitenka skaitys lauko paskaitą apie tai, kuo kuršių laikais garsėjo Žardės pilies apylinkės. Tai – didžiausias žinomas Lietuvos teritorijoje ankstyvųjų viduramžių metalurgijos centras. Sužinosite, kaip prieš 1000 metų buvo lydoma geležis, kokiu būdu kuršiai pasigamindavo medžio anglį ir kaip gimė iki šiol gajus prietaras, kad rasta pasaga neša laimę. Kodėl kuršių pilys buvo statomos jas sutvirtinant medinėmis, o ne geležinėmis vinimis? Pasakojimo metu bus demonstruojami tikri radiniai iš Žardės-Bandužių archeologinio komplekso metalurgijos centro, įvairios iš geležies pagamintų kuršiškų buities įrankių ir ginklų rekonstrukcijos. Pirmą kartą žmonės galės savo rankose palaikyti nedidele sensacija tapusį, šiemet pagal Bandužių kapinyno medžiagą atkurtą įstabų, ornamentais inkrustuotą XIII a. kalaviją. Su metalurgija susijusi ir viena vikingų laikus menanti, savo šlovės valandos dar laukianti Žardės piliakalnio apylinkių paslaptis, apie kurią sužinosite paskaitos metu.
© D. Nikitenkos nuotr.