Ekskursijos filantropo J. L. Vynerio 229-ųjų gimimo metinių minėjimo proga

2024 m. balandžio 6 d. (šeštadienį) Juliaus Liudviko Vynerio fondas, švenčiantis 20 metų jubiliejų, kartu su Mažosios Lietuvos istorijos muziejumi kviečia klaipėdiečius dalyvauti ekskursijose filantropo J. L. Vynerio 229-ųjų gimimo metinių minėjimo proga.

• 14.00–15.30 val. Ekskursija šeimoms su mokyklinio amžiaus vaikais „Šlamantys kišenėje“, gidė Daiva Nakrošienė.
    Susitikimo vieta: Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos kieme (Herkaus Manto g. 25), pabaigos vieta: Klaipėdos skulptūrų parkas.
  • 14.00–15.30 val. Ekskursija suaugusiems „Klaipėdos miestas J. L. Vynerio pėdomis“, gidė Milisenta Misevičiūtė.
    Susitikimo vieta: Žiedų skersgatvis 3, pabaigos vieta: Klaipėdos skulptūrų parkas.
  • 15.30–16.00 val. „Vynerio arbatėlė“, gėlių padėjimas ir žvakių uždegimas ant J. L. Vynerio kapo.
    Vieta: Klaipėdos skulptūrų parko centrinė aikštelė ir prie J. L. Vynerio kapo (arčiau Trilapio g.).
  • 16.00–17.00 val. Ekskursija po Klaipėdos skulptūrų parką „10 įspūdingiausių parko medžių“, arboristas Tadas Norkus.

Prašome registruotis į ekskursijas: https://forms.gle/XktvjtkkQwS13FAB9

Jei nespėsite užsiregistruoti, prisijunkite prie ekskursijų jums patogiu laiku.

Žydų kilmės jaunuolis Julius Liudvikas Vyneris gyventi iš Dancigo (dab. Gdansko) į Mėmelį (Klaipėdą) atvyko jaunystėje. Čia sukūrė savo verslą, tapo garbingu pasiturinčiu miestiečiu. Tiesa, aukoti pradėjo vėlyvame amžiuje, bet už jo paliktus pinigus Klaipėdos mieste buvo atlikta daugybė labdaringų veiklų, pastatyta nusigyvenusių miesto pirklių prieglauda, vaikų ligoninė, turgaus halė, pabaigtas Šv. Jono bažnyčios bokštas, atliktas bažnyčių ir sinagogų remontas, nutiesta promenada į Tauralaukį.

J. L. Vyneris gimė balandžio 1 dieną. Savojo gimtadienio dieną jis ištiesdavo Mėmelio Ilgojoje gatvėje (dab. H. Manto g., prie „Lūjos“) stalus ir vaišindavo nepasiturinčius miestiečius.

J. L. Vyneris palaidotas miesto kapinėse (dab. Skulptūrų parkas).

Iš J. L. Vynerio testamento: „1862 m. vasario 24 d. miręs pirklys Julius Liudvigas Vyneris savo valia 1859 m. rugpjūčio 3 d. paskyrė Magistratui 3000 markių sumą ir palūkanų procentus, kad kiekvienų metų balandžio 1 d, jo gimtadienio dieną, būtų pamaitinta 100 vargšų.“

Tęsiame labdario testamentu paliktą prašymą ir kviečiame miestiečius į ekskursijas po miestą bei Skulptūrų parką simboliškai paminėti J. L. Vynerio gimtadienį balandžio 6 dieną!

Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja Skulptūrų parkui Sondra Simanaitienė
J. L. Vynerio labdaros ir paramos fondo vadovė ir gidė Milisenta Misevičiūtė
Gidė Daiva Nakrošienė
Arboristas Tadas Norkus

Visi renginiai nemokami.

BALANDŽIO 6-OSIOS PROGRAMA PLAČIAU:

14.00 val.
Edukacinė ekskursija šeimoms
su mokyklinio amžiaus vaikais
„Šlamantys kišenėje“
Gidė Daiva Nakrošienė

Ar pinigai tave padarytų laimingu ir kaip tai galėtų būti? Ar sunku dalintis? Klaipėda gali didžiuotis, kad istorijos bėgyje turėjo daug geradarių. Susipažinkime su dviem iškiliais Klaipėdos labdariais – Juliumi Liudviku Vyneriu ir Hermanu Gerlachu. Tikrieji geradariai iš žmogiškųjų paskatų tiesiog aukoja materialines vertybes jų stokojantiems žmonėms. Tad kokius šių asmenybių gerųjų darbų pėdsakus galime rasti dar šiandien? Kviesime susimastyti, ką mes žinome apie tokių žmonių darbus ir kaip patys pasielgtume jei per gyvenimą susikrautume tokius turtus ir kur norėtume tas lėšas nukreipti? Tikimės, kad kažkurie Gerlacho arba Vynerio gerieji darbai miestui įkvėps šių dienų gerų darbų bangai!

Susitikimo vieta: Klaipėdos apskr. Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos kieme (Herkaus Manto g. 25).
Pabaigos vieta: Klaipėdos skulptūrų parkas.

14.00 val.
Ekskursija suaugusiems
„Klaipėdos miestas J. L. Vynerio pėdomis“
Gidė Milisenta Misevičiūtė

Klaipėda – tai gilias istorines tradicijas jūrų prekybos versle menantis kraštas, kuriame per šimtmečius jūrininkai ir pirkliai kūrė ne tik šalies ekonomiką, bet ir puoselėjo Klaipėdos kraštą.
Vienas iš nedaugelio ir labiausiai Klaipėdos kraštui pasižymėjusių jūrų prekybos verslo asmenybių buvo Julius Liudvikas Vyneris, gyvenęs 1795–1862 metais.
Didžiąją dalį savo gyvenimo šis žmogus skyrė miesto ir jo žmonių labui, remdamas pats bei skatindamas kitus savo kolegas ir partnerius būti filantropais, puoselėjant miestą ir jo bendruomenę drauge.
Tad kviečiame kartu pasivaikščioti ir pažinti XIX a. Klaipėdos miestą Juliaus Liudviko Vynerio pėdomis.

Susitikimo vieta: Žiedų skersgatvis 3.
Pabaigos vieta: Klaipėdos skulptūrų parkas.

15.30 val.
„Vynerio arbatėlė“
Kviečiame miestiečius į Klaipėdos skulptūrų parką.
Žvakių uždegimas ir gėlių padėjimas ant J. L. Vynerio kapo.

16.00 val.
Ekskursija po Klaipėdos skulptūrų parką
„10 įspūdingiausių parko medžių“
Arboristas Tadas Norkus

Susitikimo vieta: centrinė parko aikštelė.

Skulptūrų parkas yra ne tik Senųjų miesto kapinių atminties vieta,
XX a. antros pusės modernistinių skulptūrų ekspozicija,
bet ir įspūdingos augalijos karalystė.
Medžiai ošia, bendrauja tarpusavyje šaknimis ir šakomis.
Jų drevėse gyvena paukščiai ir šikšnosparniai.
Pažindami gamtiškąją miesto aplinką,
tapsime jautresniais ir turtingesniais žmonėmis.

Ekskursijos filantropo J. L. Vynerio 229-ųjų gimimo metinių minėjimo proga